Budowa tuby do wyważania spławików

Zima jest to czas przygotowań sprzętu do kolejnego sezonu wędkarskiego. Jak to bywa w zimę jest więcej czasu na realizację różnych pomysłów.

Przyszedł czas na wykonania własnej tuby do wyważania spławików. Nie ukrywam, że ceny tuby o wysokości 80 cm kosztuje w granicach 100-150 zł, natomiast uważam, że można wykonać samemu taka tubę w granicach kilkunastu złotych, w zależności od użytych materiałów.

Tuba jest bardzo przydatna, szczególnie dla tych którzy chcą nad wodą wykorzystać maksymalnie czas na wędkowanie, a nie na przygotowanie zestawów, które możemy na spokojnie przygotować w zaciszu domowym o każdej porze dnia i nocy.

Tuby można wykonać z materiałów budowlanych, lecz ja przedstawię najprostszy chyba sposób, aby zbudować taką tubę. Proszę o wyrozumiałość, gdyż pokazuje najprostszy sposób na wykonanie (z materiałów które posiadałem).

Materiały, jakie użyjemy do wykonania tuby:

  • Tuba ochronna na elementy – przeważnie długości 160-180 cm (wykorzystałem używany materiał)

  • Pistolet do silikonu i sam silikon (np. uniwersalny)

  • Piła do przecięcia tuby

Jeżeli już mamy powyższe materiały, możemy przystąpić do dalszej pracy.

Pierwszym etapem będzie przecięcie tuby na pół. Tak, aby powstały dwie tuby po ok. 80 cm

Następnie należy przygotować korki do zaślepienia tuby, które musimy posmarować silikonem i nałożyć na tubę i odczekać kilka godzin (nie zapomnijmy o szczelnym wypełnieniu wszelkich otworów w korku, o ile posiada). Należy dawkować silikon w taki sposób, aby w momencie założenia korka zaczął wypływać bokami. Należy wtedy zebrać nadmiar silikonu.

Gdy już mamy przygotowany powyższy etap, należy przygotować podstawę – w moim przypadku będzie to deska o wymiarach ok. 15x15x1,5 cm.

Należy odrysować wymiary tuby którą musimy zagłębić w desce, po czym za pomocą wierteł czy otwornic do drewna profilujemy miejsce do osadzenia tuby.

Wstępnie dopasowujemy, w celu upewnienia się czy wszystko pasuje jak trzeba (poziom oraz głębokość zagłębienia).

Gdy już wszystko pasuje idealnie. Smarujemy podstawę tuby oraz wnętrze zagłębienia silikonem (nie należy żałować, aż wypłynie nadmiar) i mocujemy.

Należy odczekać kilka dobrych godzin, po czym można będzie zalać wodą i sprawdzić test szczelności.

Można jeszcze podstawę pomalować farbami przeznaczonymi do zabezpieczenia drewna, lecz odpuściłem sobie ten etap. W efekcie końcowym wyszły dwie tuby do wyważania spławików.

Na chwilę obecną nie wyobrażam sobie przygotowań do zawodów (i nie tylko) bez takiego przydatnego gadżetu.

 

Dziękuję za przeczytanie artykułu, jeżeli informację były przydatne prosimy o komentarz lub polubienie.

 

Tekst: Krzysztof

Zdjęcia: Krzysztof

 

 

© Rybomaniacy 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Search

Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation