Portal Rybomaniacy zaprasza

Zawody o mistrzostwo koła Braniewo

Zawody o mistrzostwo koła Braniewo

W dniu 22.04.2018r. odbyły się drugie zawody spławikowe rozgrywane z cyklu Grand Prix koła nr. 10 w Braniewie o „Spławikowe Mistrzostwa Koła”....

Puchar Burmistrza Miasta Braniewo 2018

Puchar Burmistrza Miasta Braniewo 2018

W dniu 15.04 odbyły się pierwsze zawody spławikowe rozgrywane z cyklu Grand Prix koła nr. 10 w Braniewie o „Puchar Burmistrza Miasta Braniewo”....

Kwietniowy rekonesans z feederem nad Pasłęką

Kwietniowy rekonesans z feederem nad Pasłęką

Kwiecień to dłuższe i cieplejsze dni. To również miesiąc, w którym płocie intensywniej żerują po tarle i nadal pływają stadnie. Jako przyłów możemy...

Wczesno wiosenne wędkowanie w okolicach Nowej Pasłęki - 24 marca 2018 roku

Wczesno wiosenne wędkowanie w okolicach Nowej Pasłęki - 24 marca 2018 roku

Tym razem powróciliśmy nad wodę w składzie Paweł i Krzysiek. Od kilku dobrych miesięcy nie mieliśmy okazji wspólnie wędkować, a głód wędkarskiej...

Zasady amatorskiego połowu ryb na wodach użytkowanych przez Okręg PZW w Elblągu

Zasady amatorskiego połowu ryb na wodach użytkowanych przez Okręg PZW w Elblągu

Zasady amatorskiego połowu ryb na wodach użytkowanych przez Okręg PZW w Elblągu lub udostępnionych do wędkowania dla członków OPZW w Elblągu i osób...

 • Zawody o mistrzostwo koła Braniewo

  Zawody o mistrzostwo koła Braniewo

  Published in Zawody wędkarskie

 • Puchar Burmistrza Miasta Braniewo 2018

  Puchar Burmistrza Miasta Braniewo 2018

  Published in Zawody wędkarskie

 • Kwietniowy rekonesans z feederem nad Pasłęką

  Kwietniowy rekonesans z feederem nad Pasłęką

  Published in Testy i opinie

 • Wczesno wiosenne wędkowanie w okolicach Nowej Pasłęki - 24 marca 2018 roku

  Wczesno wiosenne wędkowanie w okolicach Nowej Pasłęki - 24 marca 2018 roku

  Published in 2018

 • Zasady amatorskiego połowu ryb na wodach użytkowanych przez Okręg PZW w Elblągu

  Zasady amatorskiego połowu ryb na wodach użytkowanych przez Okręg PZW w Elblągu

  Published in 2018

TPL_IN
TPL_ON
Odsłony: 487

Tym razem powróciliśmy nad wodę w składzie Paweł i Krzysiek. Od kilku dobrych miesięcy nie mieliśmy okazji wspólnie wędkować, a głód wędkarskiej przygody był coraz silniejszy. Dla odmiany postanowiliśmy wybrać dolny odcinek rzeki Pasłęki, a mianowicie jej odnogę tzw. "POMPĘ". 


Miejsce charakteryzuje się tym, że jest to odnoga rzeki Pasłęki, a dokładnie miejsce zrzutu nadmiaru wody z rowów melioracyjnych odwadniających przyległe tereny. W warunkach umiarkowanego klimatu przeważnie woda stojąca, lecz gdy pompy wodne zaczynają zrzut wody, możemy się spodziewać leniwego uciągu. Poziom wody w tym miejscu waha się w granicach od 1m do 3m, a dno jest przede wszystkim bardzo miękkie. Niestety w ostatnim czasie, poziom wody znacznie spadł, a woda zrobiła się krystalicznie czysta. Mimo wszystko nie przeszkodziło to żerowaniu pięknych okazów płoci, kleni, leszczy czy nawet jazi. 

Na tym odcinku, a dokładnie prawobrzeżnej odnodze przy pompie Młoteczno nr 4 oraz na odcinku rzeki Pasłęki od 100 m w górę i do 100 m w dół wspominanej odnogi - obowiązuje zakaz spinningowania w okresie od 1.01 do 31.05. Dzięki wspomnianemu zakazowi zapewne wielu szarpakowców będzie zasmuconych :)

A teraz do rzeczy.

Gdy tylko dotarliśmy na miejsce okazało się, że tłumy już na nas czekają, oczywiście to było do przewidzenia, że najlepsze miejscówki będą już zajęte od wczesnych godzin porannych. Mając na myśli najlepsze miejscówki, mówiłem o miejscach przy samej pompie, ponieważ są mniej porośnięte roślinnością, sprzyjając wędkującym. To miejsce znane od lat przez wielu wędkarzy, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Jest to idealne miejsce grupowania się ryb wszelkiego gatunku. 

Taktyka była prosta: szybkie przygotowanie stanowiska oraz budowanie swoich swoistych mieszanek. 

Krzysiek:

 • 2 kg gliny Argile 
 • 0,7 kg zanęty "uniwersalnej"
 • śladowe ilości pinki 

Paweł:

 • 2 kg gliny Argile
 • 0,7 kg zanęty leszczowej 
 • śladowe ilości pinki 

Jak widać niezbyt skomplikowane mieszanki zanętowe, tym bardziej że nie mieliśmy czasu się przygotować. Metoda połowu to spławik typu kanałowego o gramaturach 1 - 2,5 gram. Zestawy przygotowane bardzo starannie jak na tę porę roku.  Przynęty jakie postanowiliśmy użyć do połowu w dniu dzisiejszym to:

 • pinka kolorowa 
 • biały robak 
 • kukurydza konserwowa

Przyszedł czas na przygotowanie mieszanek zanętowych, gruntowanie miejscówek i samo oczekiwane na wędkowanie. W pierwszym etapie nęcenia podaliśmy połowę mieszanki na nęcenie ciężkie, natomiast resztę mieszanki należało podawać w zależności od sytuacji. 

Jak się okazało obfite nęcenie wędkujących w pobliżu wędkarzy było na tyle wystarczające, że w momencie załączania się pompy wodnej zanęta wędrowała do pozostałych wędkarzy bez potrzeby nęcenia.

Podczas połowu nie jednokrotnie zrywaliśmy przypony i zestawy, a siedząc z dala od pompy mieliśmy najbardziej zarośnięte miejsca. Poza  zerwanymi zestawami, nie obeszło się bez zerwanych pięknych ryb, gdyż po przycięciu traciło się bezpowrotnie w zaczepach. W trudnych miejscach, gdzie występują spore ilości zaczepów, a śmiało można nazwać tę wodę, niestety trzeba liczyć na odrobinę szczęścia podczas holu dużych ryb. Podczas wędkowania udało mi się wyjąć płoć w granicach 40 cm i chyba to była jedyna ryba tej wielkości, którą udało się wyholować w tym gąszczu zaczepów.  

Przez ten cały czas połowu udało nam się osiągnąć nie codzienne wyniki jak na tę porę roku. Nie obeszło się bez przyłowów w postaci szczupaków. Biorąc pod uwagę słabe wyniki na rzece, gdzie jedyną rybą jaka się trafia są przede wszystkim żarłoczne klenie. Niestety żarłoczne nie oznacza, że o tej porze łatwe.

Podsumowując dzisiejszy połów, jesteśmy zaskoczeni wynikami tutejszego łowiska o tej porze roku, zwłaszcza przy niestabilnych warunkach pogodowych. 

Do zobaczenia nad wodą :)

Pozdrawiamy Portal Rybomaniacy

TEKST: Krzysztof  Dzięgielewski 

FOTO: Krzysztof Dzięgielewski, Paweł Makarewicz 

View the embedded image gallery online at:
http://rybomaniacy.pl/index.php/archiwum/2016-3#sigFreeIde3cf8abc34

TPL_IN
TPL_ON
Odsłony: 466

Po prawie dwumiesięcznej przerwie powróciliśmy nad wodę. Tym razem w niedzielny dzionek wybraliśmy odcinek rzeki Pasłęki przy ulicy skośnej w Braniewie.

TPL_IN
TPL_ON
Odsłony: 321

Zasady amatorskiego połowu ryb na wodach użytkowanych przez Okręg PZW w Elblągu lub udostępnionych do wędkowania dla członków OPZW w Elblągu i osób posiadających zezwolenie na połów ryb wydane przez Okręg PZW w Elblągu 

Załącznik do uchwały Zarządu Okręgu nr 13/2017 z dnia 18.11.2017 r.  

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME